Varia

Co robiłam, kiedy mnie nie było – albo siedem lat istnienia

Nie było mnie tu długo – w rzeczywistości dużo dłużej, niż czas mierzony od ostatniego wpisu.

Kiedy człowiek znika, to w pewnym sensie zabiera ze sobą swoją część świata. Zdarza się też, że ludzie znikają porzucając swoją rzeczywistość, uwalniają się z niej jak ze zużytej, wężowej skóry.

Ja zniknęłam, kiedy zaczęłam sobie zadawać pytania o to, czy po siedmiu latach istnienia (które dokładnie odmierzyć będzie można 11 września) Okruchy Kultury mają jeszcze jakąś rację bytu.

Blogi to dzisiaj bardzo przestarzała forma ekspresji. Wymaga dużo zaangażowania – ostatecznie nie da się „puścić” tekstu w tle i zająć czymś innym, tylko trzeba skonsumować go w pełni świadomie. Tekst bywa kłopotliwy – za długi, trudny leksykalnie, problematyczny pod względem niesionych emocji. Nie to, co zdjęcie na Instagramie (można zrobić wiele zdjęć na zapas i wrzucać po kolei, w ramach jednej sesji, w jednych beżowych kolanówkach i na jednym przebiegu baterii w zestawie ledowych lampek z drogerii). Albo taki film na YouTube – gdzie w sumie nieważne, co się powie – istotne jest, aby było kontrowersyjnie i rozrywkowo.

Wielokrotnie podczas tej półrocznej de facto przerwy zadawałam czasem – znienacka wpadając do mediów społecznościowych – pytania, czy ten blog ma coś jeszcze do zrobienia w polskim internecie. Męczy mnie od dawna przeświadczenie, że Okruchy powinny być po angielsku – wówczas mogłabym puścić wodze ekspresji, tyle napisać o filozofii, o literaturze i o miejscach, a precyzja, logika i chłód języka angielskiego w opisach przeżyć wewnętrznych to nieodmiennie dla mnie rzecz, której brakuje mi w rozedrganej polszczyźnie.

Dużą rolę w moim zniknięciu odegrało to, jak obecnie wygląda dziś internet, a raczej dominujący profil internetowej twórczości. Jako zbiorowość staliśmy się prymitywni, plemienni, przestaliśmy poszukiwać pogłębionych treści. Skupiamy się na prostym, banalnym wręcz dyskursie, na hasłowym traktowaniu o poważnych sprawach i jeszcze wydaje nam się w samozadowoleniu, że coś robimy (dobrym przykładem są grupy facebookowe o tematyce zero waste, o których szerzej pewnie opowiem Wam innym razem – panuje tam licytacja na to, „kto jest bardziej eko” wyrażana w liczbie kupowanych modnych eko-gadżetów. Nie kupujesz bambusowych kubków znanej firmy i hipsterskich sztućców z pulpy biodegradowalnej? Nie jesteś eko, nie ma tu dla ciebie miejsca).

Poczułam przesyt. Skoro nie jesteśmy w stanie – jako ogół – konsumować dziś treści tekstowych dłuższych, niż dwa tysiące znaków (opis zdjęcia na Instagramie), to po co komu Okruchy? Skoro aktywizm zza klawiatury wystarczy (w każdej sprawie), skoro wiedzę o kulturze czerpie się dziś z wpisów na Facebooku znanych pisarzy-celebrytów czy youtuberów?

A jednak jestem, bo trudno odłożyć siedem lat istnienia bloga, który od początku miał być niszą, ad acta

Okruchy zawsze były dla mnie miejscem ekspresji własnego oglądu świata, często – ostatnim bastionem wolności, gdzie mogę opowiadać o wartości tego, co stałe i zmienne zarazem, o pięknie analogowej rzeczywistości, gdzie mogę wyrazić swoje wartości i przekonania (i w ostateczności zamknąć komentarze, jeśli zrobi się za ostro – bo do tej ostrości przez siedem lat zyskaliśmy o wiele większą skłonność).

Kiedy siedem lat temu rejestrowałam tę domenę, miałam świadomość, że blog będzie niszą. Nie sądziłam jednak, że niszą tak dużą. Że w pewnym momencie będzie go czytać ponad tysiąc osiemset osób miesięcznie. To dla mnie dużo.

Każdy Wasz uśmiech, każda myśl, każdy komentarz czy interakcja – to dla mnie ogromnie dużo.

Dziękuję.

Witajcie z powrotem.

7 thoughts on “Co robiłam, kiedy mnie nie było – albo siedem lat istnienia”

 1. Pisz Gosiu, znajdź chwilę na skok w kulturę, między setną książką w roku, bezpieczeństwem, technologią, wyjazdem i powrotem. Twoje blogi są – przynajmniej dla mnie – jak spacer z kumplem, któremu wystarczą trzy słowa, aby chwycił wątek i płynął w rozmowie tam, gdzie z nikim innym nie można się wybrać. Zawsze celebruje je jak kawę. Niech chociaż budzi mnie Twój kolejny wpis na blogu, skoro nie może nam się ta wspólna kawa jakoś przydarzyć.
  Pisz wbrew czasowi.
  Singer pisał w umierającym języku, dla wymierającego gatunku czytelników, o wymierającym świecie, a jakie to żywe. Pisz, złóż w całość, edytuj i wydaj w formie książkowej, którą tak lubisz mieć zawsze pod ręką.

 2. Dziś populacja blogowa ustępuje miejscu instagramowi choć na kanale YouTube nie ma takiej polarność jak dawniej jest mniej widzów niż kilka lat temu, obecnie świat internetu jest tak rozwinięty że nie szuka się teraz tematów jak zaistnieć w internecie i rozwijać swój biznes w nim,
  Duża popularnością jest rozrywka randki internetowe.

 3. Jestem tu po raz pierwszy, dziś 15 czerwca i mam nadzieję, że Twoje postanowienie, żeby jednak być w tej przestrzeni internetowej będzie aktualne jeszcze długo. Czytam wpisy nowe i zaraz będę sięgać dalej. Pisz! Bardzo szukam treści, które nie będą obecnie popularną blogową modą na „spójne contenty”, które zazwyczaj ograniczają się do 5 porad jak zbudować swoją markę, testu produktów eko, lub dość infantylnych opisów towarzyszących kolejnemu przepisowi na szarlotkę. Ewentualnie jeszcze 10 rzeczy których nauczyłam się podczas pandemii. Mam wrażenie, że wszystko coraz bardziej się ogranicza, powtarza, kopiuje pomimo niezwykłych możliwość które mamy, własnie dzięki internetowi. Ja tu zostaję, bo wreszcie mnie coś zaciekawiło!

  1. Tak, raczej tu zostanę. Może dlatego, że ta strona to ostatni wymiar idealizmu, na jaki mogę sobie jeszcze pozwolić… a może dlatego, że argumentacja przyjaciół jednak okazała się skuteczna? Epidemia tylko uwypukliła problem pustki w tym internetowym zalewie nadmiaru. Twój komentarz to coś, za czym długo tęskniłam. Dziękuję Ci bardzo.

 4. Wpatrujac sie w to zdjecie jako kilkuletnia dziewczynka bylam przekonana, ze mama szukala mnie, krecac galka radia. Niczym czuly radar penetrowala nieskonczone obszary kosmosu probujac dowiedziec sie, kiedy i skad przybede. Jej fryzura i ubior (duzy dekolt w lodke) wskazuja, kiedy zrobiono to zdjecie – to poczatek lat szescdziesiatych ubieglego wieku. Patrzaca gdzies poza kadr, nieco zgarbiona kobieta, widzi cos, co nie jest dostepne ogladajacemu to zdjecie. Jako dziecko rozumialam to tak, ze ona patrzy w czas. Na tym zdjeciu nic sie nie dzieje, to fotografia stanu, nie procesu. Kobieta jest smutna, zamyslona, jakby nieobecna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *