Na marginesie

Na marginesie: o dostrzeganiu barw

Pierwsze tygodnie 2011 roku. Chrupiący od mrozu śnieg pod stopami, na których mam czerwone, lekkie tenisówki z delikatnej skórki. Za zimno, by w nich chodzić, w końcu to początek lutego, który w Warszawie bywa zimny, bardzo; co chwila więc spuszczam wzrok i pilnuję, by nie zamoczyć butów – ale przecież wyszłam tylko po chleb. Niemal biegiem. W pewnym momencie jednak zatrzymuję się i ze zdumieniem dostrzegam; ten śnieg jest biały. I skrzy się w słońcu jak drobno pocięte diamenty.

Ta nieoczekiwana, a przecież tak oczywista obserwacja uświadomiła mi, że gdzieś po drodze zatraciłam zdolność widzenia barw w otaczającej mnie rzeczywistości. Najprawdopodobniej wtedy, kiedy przegrałam z przewlekłym, egzystencjalnym smutkiem, a optymizm zastąpiłam pogrążaniem się w wielogodzinnym rozmyślaniu nad takimi czy innymi problemami, z których żaden nie mógł zostać rozwiązany; barwy uleciały, a zastąpiła je monotonia przesuwających się przed oczami obrazów pozbawionych znaczenia.

Stany depresyjne mają to do siebie, że wyobcowują nas z życia. Nagle zaczynamy unosić się nad własną głową, całkowicie bezwładni i pozbawieni wpływu na rzeczywistość; po prostu przestajemy uczestniczyć w tym, co na co dzień przeżywamy. Razem z uczestnictwem odchodzi świadomość barw, ale też kształtów, dźwięków, zapachów, faktury tego, co dotykamy (jak często czegoś dotykasz świadomie…?). Tracimy też ludzi – dystansując się, często wbrew własnej woli, a tak po prostu z niemożności – do relacji, do wspólnych spraw czy emocji.

W tej jednej chwili, gdy zobaczyłam, jak śnieg skrzy się w słońcu, zrozumiałam, że nie mogę dłużej pozwalać na bezwładny dryf z dala od uczestnictwa w tym, co mnie otacza. Po raz pierwszy od dawna zdałam sobie sprawę z tego, że rzeczy mają kolor, a ja nie chcę znów o tym zapomnieć, już nigdy. I może to właśnie dlatego zaczęłam fotografować, pisać i uczyć się – bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej.

4 thoughts on “Na marginesie: o dostrzeganiu barw”

  1. Przepiekny post.
    Czesto zawalona nauka i obowiazkami przestaje zauwazac, jaki swiat jest piekny. Jednak aktualnie staram sie, aby stres nie wplywal tak na moje zycie i staram sie jak najczesciej wychodzic z domu. Pomaga
    Pozdrawiam cieplutko!

  2. Na długiej liście spraw do załatwienia, w rubryce: kiedy?Wpisujemy: Tak często jak się tylko da. Aktywność? Poczuć wdzięczność za to, że jestem tu i teraz.Za milion gwiazd na niebie, za przyjaciół, za parę zdrowych kończyn do biegania i spacerów.Za bliskich, którzy choć czasem rozczrowują, to jednak są kością z naszej kości i łączy nas wspólna przeszłość ( o ile teraźniejszość już nie do końca).A aktywność druga: zapisywać dobre myśli. Bo są przelotne i szybko wypadają z pamięci.Za to namacalnie i na długo pamiętamy rzeczy przygnębiające.Bez notowania.Cieszę się, że jednak dostrzegłaś ten śnieg.Białą plamę na tle mroczych myśli :)

  3. Dlatego właśnie tak ważne jest towarzyszenie osobom wpadającym w stany depresyjne i wychodzenie naprzeciw z inicjatywą, nie pozostawianie ich samych. Dziękuję że mi o tym przypomniałaś, bo mam w tym temacie dużo do nadrobienia.

  4. To trochę jak z „byciem-nie-byciem”. Dostrzega się piękno i istotę istnienia w momencie ,gdy przestanie się „być”. Prawda nieco przewrotna, ale strata otwiera nam oczy. A przecież sami składamy się z kolorów. Życzę Ci samych ciepłych i radosnych barw wokół Ciebie. Pozdrawiam :)

Comments are closed.