Varia Życie

Okruchy z Sieci #3

Jak wygląda życie człowieka w świecie zdominowanym przez technologię? Czy liczy się dla nas już tylko efektywność, wydajność tego, co robimy, mierzona punktami aktywności w aplikacjach służących do planowania zadań…? Jak rozumiemy dziś sztukę i samych siebie, i czy w ogóle jeszcze analizujemy własne „ja”…?

Dziś dzielę się z Wami odrobiną treści, które na co dzień są obecne w mojej pracy.

Jak zmienia się Facebook, gdy przestajemy lajkować? [PO ANGIELSKU] – Pani na dwa tygodnie zrezygnowała z lajkowania na Facebooku. Przyniosło jej to mnóstwo pozytywnych zmian, ale i obserwacji – w większości smutnych – dotyczących tego, jak media społecznościowe spłyciły nasz stosunek do relacji międzyludzkich. Dodam, że podobny eksperyment zrobiłam niedawno u siebie – trwał 10 dni, a wnioskami podzielę się z Wami niebawem.

Jak zmienia się Facebook, gdy dajemy „like” wszystkiemu, co zobaczymy? [PO ANGIELSKU] – Pan przez dwa dni lajkował absolutnie wszystko, co proponował mu Facebook. Doprowadziło go to do bardzo ponurych wniosków na temat funkcjonowania popularnego serwisu społecznościowego i tego, jak algorytmy Facebooka kształtują naszą konsumpcję treści internetowych.

Czym jest wirtuał? – mój ulubiony autor tekstów o mediach ponowoczesnych, Dominik Kaznowski, pisze o ulotności treści sztuki (i nie tylko) oraz o tym, jak Internet zawłaszcza je, uwieczniając, a zarazem odbierając im wszelką istotność.

Jak nie zatruwać sobie życia? – czasami mam wrażenie, że z roku na rok w dobie dominacji technologii stajemy się coraz bardziej bezradni w stosunku do własnych słabości i problemów psychicznych. Anna Kasica-Bogucka recenzując książkę Rafaela Santandreu zwraca uwagę na istotne pytania, których zadanie sobie – moim zdaniem – nieraz pozwoli nam ułatwić sobie życie, które często zatruwamy sobie na własne życzenie.

Trzydziestodniowe wyzwanie życiowego minimalizmu (poniżej) – grafika, którą znalazłam na Tumblrze. Nie będę ukrywać, brzmi bardzo pociągająco – i jestem pewna, że kiedy uporam się z nawałem obowiązków przed wyjazdem z kraju, postaram się je zrealizować. Z nieco dalszej jednak perspektywy: nie wydaje się Wam, że to wyzwanie jest w istocie odpowiedzią na to, jak bardzo przemęcza nas współczesny świat zdominowany przez technologie, konsumpcjonizm i brak czasu na autorefleksję?

Trzydziestodniowe wyzwanie minimalizmu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *