Kultura

O książce, która jest jak droga

Istnieją książki, które czyta się raz, po to, by przez chwilę cieszyć nimi myśl. Istnieją też takie, do których się wraca. I wcale nie po to, by znaleźć taką czy inną informację… nie dla treści nawet. To książki, które są jak sny na jawie – książki jak podróż, jak muzyka, jak chwiejny lot nad głębinami. Nierzadko – własnego umysłu, czy też człowieczeństwa w ogóle. Jedną z tych książek jest praca Olgi Tokarczuk – Bieguni, w której utonęłam od pierwszych kilku słów. Uprzedzam jednak – jeśli obce są Wam oniryzm, przenikanie się światów, migotliwość rzeczywistości – nie dotykajcie jej kart. Nie traćcie czasu. Ani na książkę, ani na tę notkę.

Olga Tokarczuk - BieguniBieguni to narracja, która prowadzi przez wszystkie zakątki ludzkiej psychiki. Od rozpaczy, poszukiwania sensu, tęsknoty za stabilnością i światem, który przeminął, po wielkie i nigdy nie wygasające pragnienie wiedzy. Od wszystkiego, co moglibyśmy określić jako początek, po każdy z możliwych końców. To książka trudna, zawiła, nierówna – podobna drogom, które przemierzamy w życiu.

I właśnie to słowo – droga – określa Biegunów najlepiej. Drogę każdy z nas ma inną. Ale wszystkie zbiegają się w jednym punkcie – w tym, w którym zaczynamy myśleć o zasadniczych pytaniach – skąd przychodzimy i dokąd tak naprawdę idziemy? Po co? Czy jest cel? A jeśli tak – w jaki sposób go odnaleźć…?

Bieguni nie dadzą Wam odpowiedzi. To przecież tylko książka. Ale jeśli książka może być drogowskazem, jeśli może powiedzieć, gdzie szukać w sobie tego, co ludzkie, arcyludzkie – Tokarczuk wiedziała o tym i celowo stworzyła ten zbiór opowiadań, pozornie z sobą niepowiązanych, płynnych, migotliwych.

Cokolwiek więcej bym napisała – będzie zbędne. Podróże pod rozgwieżdżonym niebem, takie, dzięki którym odkrywa się najwięcej, najlepiej odbywa się samemu. Czytajcie więc, podróżujcie, błądźcie nawet. Warto.

Spokojnej nocy.

TW.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *