Kultura Muzyka Varia

„Dziadek do orzechów” – o tajemniczym świecie, co w Wigilię ożywa pod choinką

 

Dziadek do orzechów - wykonanie The Royal Opera House Ballet,

 

Nie jestem pewna, od czego się zaczęło – czy od winylowych płyt ze świetnie zrobionym słuchowiskiem, które pobudzało wręcz nieziemsko moją dziecięcą wyobraźnię, czy od baletu nagranego na kasetę VHS, który oglądałyśmy z Mamą późną nocą, zakopane po uszy w miękką pościel jej łóżka. Wiem jedno – Dziadek do orzechów jest tym szczególnym elementem, który sprawia, że czuję, że wiem po prostu, iż są Święta.

Dziadek do orzechów - ilustracjaBalet, powstały na podstawie opowiadania  E. T. A. Hoffmanna (Dziadek do orzechów i Król Myszy), to nie tylko przedstawienie teatralne – to cudowna muzyka Czajkowskiego, to piękna opowieść tworząca libretto – wzruszająco ckliwa, miejscami zbyt słodka, ale będąca dokładnie tym, czego jako dziecko życzyłabym sobie na „Gwiazdkę”. W historii, która rozpoczyna się w wigilijny wieczór pod choinką w pewnym niemieckim, szanującym się domu, fantazja przeplata się z rzeczywistością w sposób niezwykły – może to za sprawą Drosselmeiera i jego pełnych tajemniczego życia wynalazków, a może też dzięki wyobraźni małej Klary (głównej bohaterki).

Baśniowe postaci, które Klara i tytułowy Dziadek do orzechów napotykają podczas swojej sennej podróży przez wigilijną noc, świat, który otwiera przed nimi swe podwoje, a także muzyka, która towarzyszy całej opowieści – nieskończenie obrazowa, liryczna, po rosyjsku uduchowiona i – niekiedy – monumentalna… To wszystko sprawiło, że nie wyobrażam sobie końcówki grudnia bez wciąż tego samego, rosyjskiego wykonania baletu, odtwarzanego od wielu lat z tej samej kasety wideo.

Dziadek do orzechów - wykonanie The Royal Opera House Ballet

Nie chcę, by ta notka była spoilerem dla tych z Was, którzy nigdy nie widzieli Dziadka do orzechów (ani też nie czytali historii będącej podstawą dla libretta). Nie będę więc opisywać scenografii, aktów, ról. Powiem Wam tylko jedno – Święta są dla mnie zawsze tam, gdzie rozbrzmiewa Taniec Cukrowej Wróżki. :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *